Červeného kříže 1672, Ostrava Tel.: 603 452 769

V zimním období je naprosto běžné, že jsou lidé více nemocní a náchylní k nachlazení a rýmě. Velkou roli hrají změny teplot a méně sluníčka. Dalšími faktory je určitě i určitá míra pohodlnosti, která nás nutí raději zůstat doma než abychom šli třeba na procházku nebo sportovat. Dnes si povíme o tom, jak posílit imunitu neboli obranyschopnost – pomyslný štít našeho těla.

1. Méně stresu, více úsměvu

Je vědecky dokázáno, že působení stresu oslabuje imunitní systém. Zvládat stresové situace se nenaučíte hned. Prvním krokem je uvědomit si vlastně, že jsme ve stresu. Pak můžeme pozorovat, jak reagujeme, jak se cítíme a jaké změny v nás stres vyvolává. Dobrým pomocníkem je určitě správné dýchání. Existují různá dechová cvičení, která vás dokážou uklidnit nebo alespoň zmírňovat stres. Doporučit můžeme také meditační nebo jógové cvičení. A nezapomínejte se odměňovat. Večer s vaší oblíbenou knížkou ve vaně, večeře s přáteli nebo výlet do přírody.

2. Přetopené místnosti

Spousta lidí si libuje v teple domova, a to doslova. Příchod do teplé místnosti (a naopak) je ale pro naše tělo velký šok. Imunitní systém je tak vystaven zatěžkávací zkoušce vypořádat se s výraznými teplotními rozdíly. Není třeba přehánět ani mráz ani horko. Pokojová teplota by neměla přesáhnout 22 °C a ke spánku je dokonce nejvhodnější teplota 18 °C. V přetopené místnosti také dýcháte suchý vzduch, který vám vysušuje sliznici. Jednoduché řešení může být nádoba s vodou umístěná na topení. Teplem se z ní odpařuje voda a zvlhčuje vzduch v místnosti.

3. Jak posílit imunitu otužováním

Jestli se vám nelíbil předchozí tip, nebude se vám líbit ani tento. Jen samotné slovo otužování dokáže mnoho lidí vyděsit. „Brrr! Studená voda? Tak to teda ne!“ Mějte však na paměti, že otužování neznamená skočit hned do ledové vody, to by se asi nelíbilo nikomu. Začít můžete i po vaší oblíbené teplé vaně, kdy na sebe pustíte studenou vodu a tělo zase schladíte. Kontrolované střídání teplot a postupné otužování organismu má ovšem blahodárný vliv na náš organizmus a je to určitě dobrý krok, jak posílit imunitu. Odměnou vám také bude úžasný pocit, že jste přemohli svoji vlastní komfortní zónu :

4. Dostatečný přísun vitamínů

Imunita je nejčastěji spojována s vitamínem D. Nízká hladina „déčka“ způsobuje časté infekce a celkové oslabení organizmu. Zdrojem vitamínu D je sluneční světlo, kterého máme v zimě snížené množství. Proto bychom jej měli doplňovat zejména v zimním období.

Dále bychom si měli hlídat přísun vitamínu A, který je účinný antioxidant. Vitamín B6, vitamín B12 a také vitamín C neboli „céčko“. Vitamín C je důležitý pro ochranu buněk, podporuje vitalitu a zvyšuje odolnost organismu.

Výborným a velmi chutným způsobem, jak posílit imunitu a doplnit vitamín C jsou přírodní šťávy. Například rakytník obsahuje více vitamínu C než pomeranče. Rakytníková šťáva chtná báječně. Dalším zdrojem vitamínu C je také šťáva z Aceroly nebo šťáva z šípku.

5. Nezapomínejte na přísun minerálů

Dalším chytrým krokem, jak posílit imunitu je určitě doplňovat vhodné minerály, zejména zinek a selen. Nedostatek zinku a selenu náš imunitní systém velmi oslabuje. Zdrojem zinku jsou semínka, ořechy, luštěniny (fazole, cizrna, čočka), tofu, tempeh, celozrnné obiloviny (vločky, hnědá rýže) nebo hovězí maso. Nejznámějším zdrojem selenu jsou para ořechy. Jediný para ořech obsahuje doporučenou denní dávku selenu. Selen dále najdete v celozrnných těstovinách, obilovinách, fazolích a semínkách. POZOR – velké množství selenu denně může být pro naše tělo toxické. Proto se také doporučuje konzumovat maximálně 5 ks para ořechů denně.

6. Jak posílit imunitu ve spánku

Sami dobře víte, jaké to je, když se špatně vyspíte. Cítíte se unavení a někdy i celkově podráždění celý den. Kvalitní a dostatečný spánek je určitě velice důležitý způsob, jak si udržet nejen fyzické, ale i duševní zdraví. Platí ovšem stejné pravidlo jako u „přetopených místností“ – nic se nemá přehánět.

Vědci z Chicagské univerzity zjistili, že lidem, kteří spali jen čtyři hodiny denně se už po jednom týdnu snížila obranyschopnost proti chřipce / oproti těm, kteří spali 7,5–8 hodine denně.

Dobrá, ale často opomíjená rada je vyhnout se tzv. modrému světlu přibližně 2 hodiny předtím než jdete spát. Modré světlo nanás číhá v televizních a počítačových obrazovkách a samozřejmě v telefonech. Pokud nedokážete odolat nebo večer pracujete, existují různá řešení v podobě filtrů a aplikací, které změni barevné spektrum obrazovek. Dalším řešením je také speciální úprava brýli s filtrem, který blokuje modré světlo.

7. Méně rychlých cukrů

Cukry jsou základní zdroj energie pro naše tělo. Aby to nebylo tak jednoduché, cukry se dělí na více druhů:

  • Monosacharidy – tzv. jednoduché (rychlé) cukry
  • Polysacharidy – tzv. složité cukry
  • Disacharidy

Rychlé cukry jsou pro nás okamžitým zdrojem energie – dostávají se nejrychleji do krevního oběhu, kde vytváří hladinu tzv. krevního cukru (tzv. glykemii). Ve zdravém těle se hladina krevního cukru pohybuje v rozmezí 3,9 – 5,6 mmol/l. Pokud tělo dostane velkou dávku rychlého cukru, rychle se zvýší hladina cukru v krvi. Aby se udržela hladina ve zdravých hodnotách, slinivka vyprodukuje hormon inzulín, který (u zdravého člověka) srazí hladinu cukru v krvi. Více se dozvíte v našem v článku o cukrovce. Nadměrná konzuace rychlých cukrů může vyčerpat slinivku a ani vám příliš nedá. Rychlé cukry totiž znamenají rychlý nárust a zároveň i rychlý pokles energie. Konzumace jednoduchých cukrů také negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek ničit škodlivé bakterie. 

8. Zdravá střeva

Možná vás to překvapí, ale až 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech. Střeva obsahuji tzv. hodné i zlé bakterie. Ty hodné se v našem těle starají o imunitu, ty špatné mohou naopak vyvolávat nemoci a autoimunitní reakce.

Jak posílit imunitu, když na to „nemáte střeva“

V typické české kuchyni je poměrně málo vlákniny, která je pro správnou funcki střev velmi důležitá. Proto bychom si měli hlídat příjem vlákniny (luštěniny, ovoce, zelenina, otruby, obilné vločky). Někdy je potřeba dodat našim střevům i vhodná probiotika a posilovat tak střevní mikroflóru (hodné bakterie). Vhodným zdrojem mohou být probiotika z lékárny, která vám často doporučí lékář po užívání antibiotik. Zároveň si můžete spestřit svůj jídelníček. Dobře poslouží např. zakysané mléčné výrobky, kimchi, kombucha, kysané zelí nebo fermentované potraviny (například tempeh).

Navštivte naši prodejnu zdravotních pomůcek v Ostravě

Zdravotní potřeby Ostrava

Adresa
Červeného kříže 1672
702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Otevírací doba
PO 8:00–17:00
ÚT 8:00–15:30
ST 8:00–15:30
ČT 8:00–15:30
PÁ 8:00–12:00

Tel.: 603 452 769 nebo 734 479 321

Kontaktujte nás


Zajímavé články

Archiv všech článků