Víte, jakou roli ve vašem těle hraje inzulin? A proč si cukrovkáři kontrolují hladinu cukru v krvi? Přečtěte si náš článek o cukrovce
Měření hladiny glukózy v krvi (tzv. selfmonitoring) se provádí nejčastěji glukometrem. Podle výsledku měření si upravíte dávku inzulínu nebo přizpůsobíte příjem potravy. Poté měření opakujete. Cílem tété kontroly je jednoduše sledování hladiny cukru v krvi = kontrola hladiny glykemie tak, aby se pohybovala co nejvíc v normě 3,9 – 5,6 mmol/l.
Věděli jste, že v zahraničí se můžete setkat i s jinými jednotkami při měření glykemie? Namísto mmol/l (milimol na litr) se můžete setkat i s hodnotami udanými v mg/dl (miligram na decilitr). Poznali byste zdravou normu v těchto jednotkách? Více v našem článku o cukrovce.
Hlavní požadavky na glukometry jsou spolehlivost, přesnost měření, rychlost měření a také jednoduchost ovládání. Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného glukometru.
Další zdravotní pomůcka, které by každý diabetik měl věnovat pozornost je beze sporu obuv. Nateklé a bolavé nohy mohou být jen začátek vážné komplikace. Odřeniny a praskliny, to je syndrom diabetické nohy, ke které může dojít během cukrovky. Jde o postižení dolních končetin od kotníků dolů (nejčastěji palec, prsty, pata). Často se můžete setkat i uvedením stupně podle Wagnerovy klasifikace od stupně 0 až po nejtěžší stupeň 5. Diabetická noha může vést až k amputaci nohy.
Výše vaší finanční spoluúčasti závisí na stupni postižení nohy, na samotné ceně produktu, která se odvíjí zejména na použitém materiálu, a určující je také, zda máte doporučení od lékaře. Pokud máte předepsaný poukaz, pak je vaše spoluúčast nenižší. Platíte jen část ceny a většinu (zbytek) platí vaše zdravotní pojišťovna.
Léčba i prevence diabetické nohy spočívá především ve zdravém životním stylu. Velkou roli hraje u diabetiků péče o nohy a s tím spojená volba vhodné obuvi – speciální diabetická obuv, kterou najdete i v naší prodejně zdravotních pomůcek v Ostravě.